Laconia Summer Basketour: Ήρθε για να μείνει

Με στόχο την δημιουργία ενός θεσμού που θα συνδυάσει τον αθλητισμό και συγκεκριμένα το Μπάσκετ, με την προσφορά προς την κοινωνία, αλλά και την ανάδειξη ενός πανέμορφου τόπου της χώρας, όπως αυτός του Δήμου Μονεμβασιάς, ξεκίνησε η ιδέα της πραγματοποίησης του 1ου Laconia Summer Basketour τον Αύγουστο του 2016.

Από τις 8 έως τις 13 Αυγούστου 2016 ομάδες ανδρών και γυναικών πάτησαν το πόδι τους στο παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου των Μολάων Λακωνίας, ένα στολίδι για την περιοχή, δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό σε αγώνες για το τουρνουά 3on3 και 5on5, με τον κόσμο να γεμίζει την κερκίδα και να δίνει τον δικό του εορταστικό παλμό.

Φυσικά το σημαντικότερο όλων δεν ήταν τόσο η παρακολούθηση ενός μεγάλου θεάματος, αλλά η προσφορά όλων μας προς την «ΦΛΟΓΑ» τον Σύλλογο γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια, όπου πραγματικά βάλαμε όλοι μαζί καλάθι στον παιδικό καρκίνο.

Τουρνουά 5on5: «Μεγάλος νικητής ο ΑΠΟΕΛ»

Με την συμμετοχή 12 ομάδων και μετά από 16 αναμετρήσεις νικήτρια ομάδα στο 1ο Laconia Summer Basketour αναδείχθηκε ο ΑΠΟΕΛ Μολάων, καθώς  επικράτησε με 71-58 του Κάστρου Μονεμβασιάς.Στην ομάδα των νικητών αγωνίστηκαν οι Νίκος Λιακόπουλος του Φάρου Κερατσινίου, ο Κώστας Εζόμο του Αρκαδικού και ο MVP του τελικού και του τουρνουά, Αβραάμ Καλλινικίδης. Για το Κάστρο Μονεμβασιάς που κατέλαβε την 2η θέση, ήρθε μια ακόμη διάκριση, αυτή του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης με τον Γιώργο Ζερβό να σημειώνει 110 πόντους.

Στον μικρό τελικό, η Δαιμονιά που είχε στην σύνθεση της τον Γιώργο Διαμαντάκο του Απόλλωνα Πατρών, επικράτησε της Νεάπολης Λακωνίας με 89-83 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Από την ομάδα της Δαιμονιάς αναδείχθηκε και ο νικητής του διαγωνισμού τριπόντων με τον νεαρό αθλητή Γιώργο Τράμπαρη να σημειώνει 12 τρίποντα στον τελικό και να κατακτά τον τίτλο.

Οι 150 αθλητές που έλαβαν μέρος στο τουρνουά 5on5 ανέβασαν τον πήχη ψηλά για το 2ο Laconia Summer Basketour, καθώς το θέαμα και η ανταγωνιστικότητα κυμάνθηκαν σε υψηλά στάνταρ, με τα καλάθια να παίρνουν φωτιά και τον κόσμο να φεύγει γεμάτος και τις έξι ημέρες του τουρνουά.

Τουρνουά 3on3: «Υψηλός ανταγωνισμός, πλούσιο θέαμα»

Ο αριθμός των 40 ομάδων που έλαβαν μέρος στο τουρνουά 3on3 με τους 150 αθλητές και αθλήτριες, είναι αρκετά σημαντικός για το πρώτο εγχείρημα και φυσικά δίνει την υπόσχεση σε όλους, πως στο 2ο Laconia Summer Basketour το ρεκόρ συμμετοχών θα σπάσει και το επίπεδο θα είναι ακόμη υψηλότερο.

Οι ομάδες τοποθετήθηκαν στις κατηγορίες U16-U18 & Ανδρών – Γυναικών και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα υψηλού επιπέδου.

Νικητές στην κατηγορία U16 των Ανδρών αναδείχθηκε η ομάδα Τρείς Μπέμπηδες που επικράτησε στον τελικό των Κεραυνών που κατέκτησαν την 2η θέση, ενώ το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση κατέλαβε η ομάδα Σπαρτιατικός.

Στην κατηγορία U18 & Ανδρών νικήτρια ήταν η ομάδα των Intruders, η οποία νίκησε στον τελικό τους RTMS, ενώ την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα Μαγκιόριδες.

Στις Γυναίκες μεγάλη νικήτρια ήταν η ομάδα Mix Girls, η οποία επικράτησε στον τελικό των Πατ Κιούτ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Renegate Team.

Τις έξι ημέρες που πραγματοποιήθηκε το τουρνουά εκτός των αγωνιστικών δρώμενων, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε μια συναυλία που έδωσε έναν ξεχωριστό τόνο στο αθλητικό μας ραντεβού με τον Μύρωνα Στρατή και τον Ησαΐα Ματιάμπα να ξεσηκώνουν με την ενέργεια τους τον κόσμο που βρέθηκε στο ΕΠΑΛ Μολάων, αλλά και στιγμές μουσικής-χορευτικής παράδοσης και τοπικών αθλητικών συλλόγων στο Κλειστό Γυμναστήριο Μολάων.

Το 1ο Laconia Summer Basketour όμως δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί δίχως την στήριξη από τον Δήμο Μονεμβασιάς και τον αθλητικό σύλλογο ΑΠΟΕΛ, καθώς και της Περιφέρειας Πελοποννήσου και της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Όμως αυτοί που βοήθησαν τα μέγιστα και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια ήταν οι εθελοντές μας κατά βάση και οι χορηγοί μας Attica Wealth, Biogreco, Petra Summer Club, Princess Kyniska Suites, Hotel Lazareto, Enetiko Café Cocktail Bar, Ημίχρονο Σπορ, Οπτικά Κότσαλης, Tzante Restaurant, Cafe, Φυσικοθεραπευτήριο Διαμαντόπουλος, ΝΡ Κάβα, όπου τους περιμένουμε και στο 2ο Laconia Summer Basketour.